Nedarí sa ti v písaní? 13 tipov, ktoré ti pomôžu

Nedarí sa ti v písaní? Vyskúšaj tieto tipy

Občas sa stáva, že aj keď sa snažíš písať zo všetkých síl, tak to nejde. Buď sa nevieš sústrediť, alebo ti nič nenapadá. Čo robiť v takýchto prípadoch? Existuje zopár riešení, ktoré by ti mohli pomôcť pri písaní.

Choď si zacvičiť 

Cvičenie je jedným z najlepších spôsobov, ako si vyčistiť hlavu a prísť na iné myšlienky. Choď do fitka, zabehaj si vonku alebo sa rozhýb doma v obývačke. Je úplne jedno, čo budeš cvičiť. Dôležité je, aby si si rozprúdil krv a nemyslel na prácu. Okrem klasického cvičenia je super aj joga. 

Čítaj knihu 

Na iné myšlienky vieš prísť aj vtedy, keď otvoríš dobrú knihu a kúsok si z nej prečítaš. Vyber si ktorýkoľvek žáner. Je to len na tebe. Mnohé texty ťa vedia skvelo inšpirovať. Možno v knihe nájdeš niečo, čo ťa nakopne.

Choď na čerstvý vzduch 

Snáď najlepším riešením je ísť von na čerstvý vzduch. Vďaka nemu prídeš nielen na iné myšlienky, ale môžeš zlepšiť aj svoje zdravie. Ak budeš vonku tráviť aspoň 10 – 15 minút, získaš vitamín D, ktorý je pre telo dôležitý. Taktiež sa zbavíš stresu a bude sa ti lepšie spať.

Na chvíľu si zdriemni

To, že sa ti nedarí písať a nemáš dostatok kreativity, môže vyplývať aj z toho, že si unavený. Namiesto toho, aby si zbytočne sedel pred počítačom a tlačil sa do niečoho, čo nejde, si na chvíľu ľahni a pospi si. Spánok dokáže vyčistiť myseľ, dobije ti baterky a pomôže ti prísť na iné myšlienky.

Na vyčistenie hlavy nemusíš spať tri či štyri hodiny. Stačí, keď si zdriemneš na 20 – 30 minút.

Vyskúšaj meditáciu

Vieš, čo ovplyvňuje tvoju kreativitu najviac? Stres. Problém dnešnej doby je ten, že pod stresom je snáď každý, nehľadiac na vek alebo povolanie. Ak teda cítiš, že si pod tlakom a nedokážeš sa sústrediť, vyskúšaj meditáciu. Sadni si do tichej miestnosti, zatvor oči a ponor sa do svojich myšlienok.

Podobne ako meditácia funguje aj cvičenie. Na meditáciu ti však stačí 10 – 15 minút, pričom na cvičenie ho budeš potrebovať aspoň hodinu.

TIP

Ak sa chceš čo najlepšie zrelaxovať, pri meditácii si pusti upokojujúcu hudbu. V streamovacích službách nájdeš desiatky playlistov určených na tento typ oddychu.

Zisti, kedy sa ti píše najlepšie

Každému z nás vyhovuje niečo iné. Niekto píše rád ráno, hneď po tom, ako sa prebudí. Niekto zas potrebuje dobré raňajky, silnú kávu a s prácou začne až doobeda alebo poobede. Ak sa ti nedarí napísať niečo v skorých ranných hodinách, presuň si svoje povinnosti na večer. Nikdy nevieš, či sa na text nebudeš sústrediť lepšie vtedy, keď sa zotmie a všade okolo teba je pokoj a ticho.

Dôležité je však mať na pamäti jednu vec. To, že ti teraz vyhovuje písanie večer, ešte neznamená, že to tak bude navždy. Svoju rutinu sa po čase neboj zmeniť. Pokojne s ňou experimentuj.

Zmeň prostredie

Ak chceš, aby tvoja kreativita neustále prúdila a inšpirovala ťa v práci, je dôležité, aby si bol pravidelne vystavený novým veciam a situáciám. Namiesto toho, aby si neustále sedel vo svojej pracovni, vyskúšaj zmeniť prostredie. Choď do kaviarne, vyskúšaj coworking alebo sa len premiestni z jednej miestnosti do druhej.

Prostredie, v ktorom sa nachádzaš, má na tvoju prácu veľký vplyv. Ak teda nemusíš sedieť za stolom v kancelárii, zober notebook a vyraz do sveta.

Uprac si okolo seba

Prostredie okolo teba je dôležité. Vplýva na to, či sa dokážeš sústrediť na svoju prácu, alebo od nej stále odskakuješ. Má veľký vplyv dokonca aj na to, či dokážeš niečo napísať, alebo len pozeráš na prázdnu stranu vo Worde.

Keď máš pred sebou náročnejší článok, na ktorý sa musíš poriadne sústrediť, sadni si do tichej miestnosti. Ešte predtým, ako sa pustíš do práce, si okolo seba uprac. Na stole maj len počítač a diár. Nič iné nepotrebuješ.

Rada odborníka

Zbytočné veci v tvojom okolí, napríklad dekorácie, dokážu pútať tvoju pozornosť a zhoršovať sústredenie. Keď s prácou skončíš, tak na stôl môžeš predmety, ktoré na ňom inak máš, pokojne vrátiť.

Začni pracovať na niečom inom

Ak nevieš, ako písať články na tému, ktorá ti nie je blízka a zdá sa ti, že s ňou nevieš pohnúť, zameraj sa na niečo iné. Sprav ďalšiu prácu, ktorú máš pred sebou a príď na iné myšlienky.

Následne sa vráť ku komplikovanejšej téme a zisti, či sa na ňu nevieš pozrieť z iného uhla pohľadu. Nájdi si k nej viac informácií a prezri si články od iných autorov. Daj si dostatok času na to, aby si si spravil prieskum a získal kvalitné a overené údaje. Čo je najdôležitejšie, zbytočne sa nikam neponáhľaj. Niektoré náročné texty si vyžadujú hodiny.

Obráť sa na niekoho, kto má viac skúseností

Ak si len začiatočník a písanie ťa baví, no zdá sa ti, že ti to nejde, neboj sa požiadať o pomoc niekoho, kto má viac skúseností. Každý musí niekde začať. V prípade, že žiadneho odborníka nepoznáš, vyskúšaj rôzne kurzy alebo knihy. Dnes toho nájdeš na internete veľké množstvo. Niektoré zo zdrojov sú dokonca bezplatné.

Najlepším učiteľom je rozhodne prax. Píš, píš a píš. Na začiatku môžu byť niektoré články horšie, no neboj, časom sa to zlepší.

Nájdi to, čo vyhovuje tebe

Každý redaktor, copywriter aj spisovateľ má svoju rutinu a spôsob, akým píše a ako sa vyrovnáva s pisateľským blokom. Ak máš nejaký vzor, môžeš sa ním inšpirovať, no pamätaj, že to, čo vyhovuje jemu, nemusí vyhovovať tebe. Spôsob práce niekoho iného ber len ako inšpiráciu, nie pravidlo.

Najlepšie spravíš, keď vyskúšaš viacero spôsobov, ako naštartovať svoje písanie a zistíš, ktoré z nich ti vyhovujú najviac

Nezabudni na voľno

Ak sa ti zdá, že nevieš, ako písať alebo ako začať, je možné, že si prepracovaný. Keď nechceš vyhorieť, nezabúdaj na pravidelné voľno, ktoré budeš potrebovať aj vtedy, keď svoju prácu nadovšetko miluješ. To, že ťa práca baví, ešte neznamená, že ju musíš vykonávať 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Počas voľna sa snaž vyhýbať písaniu a rob niečo, čo s ním nemá vôbec nič spoločné. Pozri si film, choď si zacvičiť, medituj, počúvaj podcasty alebo si naplánuj výlet. Typ oddychu si zvoľ podľa toho, čo ťa baví.

Zbytočne to nekomplikuj a začni

Mnoho ľudí robí tú chybu, že namiesto toho, aby začali, premýšľajú nad tým, aké je to ťažké. Čím dlhšie budeš článok odkladať, tým horšie to bude. Zbytočne to preto nekomplikuj, zapni počítač a pusti sa do toho.

Ak o téme článku nevieš príliš veľa, sprav si menší prieskum. Informácie, ktoré nájdeš, ťa môžu inšpirovať a posunúť ďalej. Keď budeš mať nájdené všetko, čo si potreboval, pusti sa do písania. Niečo napíš a uvidíš, ako ti to pôjde. Keď to náhodou nebude dobré, môžeš to kedykoľvek upraviť, doplniť alebo prepísať. Dôležité však je, aby si začal.

Prečítaj si ešte jeden

Návrat hore