Zlepši svoje podnikanie pomocou meditácie - Coolwriters

Zlepši svoje podnikanie pomocou meditácie

Meditácia je už roky považovaná za jednu z veľmi efektívnych metód pre zbavenie sa stresu. Jej výhod v oblasti podnikania či pracovania je však omnoho viac, vďaka čomu ju milujú mnohí úspešní ľudia.

Keď človek vie, ako meditovať, dokáže ovládnuť a kontrolovať svoje myšlienky. Vie si vyčistiť hlavu, vďaka čomu sa na pracovné úlohy lepšie sústredí. Poznáme niekoľko typov meditácií. Vybrať si môžeš podľa toho, akú potrebuješ. Všetky typy majú za úlohu uvoľniť telo a vyčistiť myseľ. Chceš podávať najlepšie výsledky a zlepšiť svoje podnikanie? Vyskúšaj ju aj ty.

 

Ako meditácia pomáha?

Meditácia nie je len o tom, že si sadneš, zatvoríš oči a budeš počúvať relaxačnú hudbu. Ak má meditácia pomôcť uľaviť psychike, je dôležité hlbšie sústredenie. Mnohým na začiatok pomáha, keď sú v absolútnom tichu.

To, že meditácia je omnoho viac ako len pokojné sedenie, potvrdzujú aj štúdie. Jednou z nich je jedenásťročný výskum vykonaný univerzitou v Coventry. Vedci vďaka nemu zistili, že meditácia zanecháva stopy v našich bunkách. Dokáže dokonca zmeniť spôsob, akým funguje náš genetický kód.

Tento výskum tým potvrdzuje, že meditácia je naozaj účinná. Dokáže pomôcť nášmu telu a psychike v mnohých sférach, dokonca aj v pracovnej sfére. Účinky meditácie sú však omnoho širšie.

Pomáha lepšie sa sústrediť na prácu

Stáva sa ti, že od práce neustále odskakuješ alebo kontroluješ mobil? Nedostatočné sústredenie je problém, s ktorým bojuje veľké množstvo ľudí. Preto sa nemusíš báť, že by si v tom bol sám.

Na druhej strane, je dôležité proti tomu bojovať. Nedostatočné sústredenie totižto výrazne ovplyvňuje výkon a množstvo vykonanej práce. Jedným z efektívnych riešení je meditácia, pomocou ktorej si vytrénuješ svoju pozornosť. Daná úloha tak bude pre teba omnoho dôležitejšia ako čokoľvek iné.

Vedel si, že...

… mnohé, najmä zahraničné firmy, poskytujú svojim zamestnancom hodiny meditácie? Vedia totižto, že ich pracovníci budú vďaka nim podávať ešte lepšie výsledky.

Zbaví ťa stresu

Hovorí sa, že stres je civilizačnou chorobou 21. storočia. Niet sa čomu čudovať. Každý človek má veľa práce a nič iné nestíha. Keďže je nemožné predĺžiť deň na 48 hodín, treba vyskúšať niečo iné, napríklad meditáciu.

Jednou z jej mnohých výhod je, že dokáže znižovať hladiny kortizolu, čiže stresového hormónu. Keď si každý deň nájdeš aspoň 10 minút na meditovanie, telo aj myseľ upokojíš. Okrem toho, znížia sa ti aj hladiny kortizolu, vďaka čomu sa ti bude lepšie spať.

 

Zvýši tvoje sebapoznanie

Okrem uvoľnenia a zbavenia stresu vie meditácia rozšíriť tvoje sebapoznanie, čo znamená, že ti pomôže duchovne rásť a pozrieť sa na svet či prácu z iného uhla pohľadu. A presne to potrebuješ.

V práci sa môžeš posunúť najmä vtedy, keď prídeš s niečím novým a keď sa na danú úlohu pozrieš inak. Zopár minút meditácie ti môže pomôcť uvedomiť si veci, ktoré si doteraz nevidel. Rásť tak budeš nielen duchovne, ale aj pracovne.

Naďa radí

Spolu so stresom prichádzajú ruka v ruke aj úzkosti. Ak ťa úzkosti náhodou trápia, meditácia vie proti nim bojovať veľmi efektívne. Okrem iného zlepšuje psychické zdravie a zvyšuje pocit šťastia.

Zlepší ti spánok

Podľa viacerých štatistík postihuje nespavosť 30 – 45 % dospelých ľudí. Dôvody sú rôzne. Vysoký príjem kofeínu, používanie mobilných telefónov tesne pred spánkom či stres.

Nedostatočný spánok sa následne prejavuje počas dňa. Zlý výkon v práci, zlá nálada či dokonca depresie. Čím menej spíme, tým horšie počas dňa fungujeme.

Máš podobný problém aj ty? V tom prípade by si mal skúsiť meditáciu pred spaním. Nemusíš meditovať hodinu. Stačí desať minút. Aj za takýto krátky čas si uvoľníš a najmä vyprázdniš myseľ. Zbavíš sa všetkých povinností a neurobených úloh. Spánok tak bude pokojnejší a omnoho kvalitnejší

 

Ako začať s meditáciou?

Nič netreba na začiatok preháňať. Rovnako je to aj pri meditácii. Zo začiatku ti postačí, keď si počas dňa nájdeš 10 minút. Ako sme už vyššie spomenuli, existuje niekoľko rôznych typov meditácií. Treba si len vybrať a následne ich môžeš aj striedať.

Medzi najlepšie meditácie pre začiatočníkov patrí koncentrovaná meditácia meditácia všímavosti. Prvý typ sa sústredí na jednu konkrétnu vec. Môžeš to urobiť dvoma spôsobmi. Buď zatvoríš oči a budeš sa sústrediť na svoj dych, alebo maj oči otvorené a upriam pohľad na nejakú vec.

Druhý typ sa sústredí na myšlienky. Pozoruj ich a analyzuj. Možno prídeš na niečo, čo ti doteraz unikalo.

 

Záver

Meditácia je skvelým cvičením pre úplne každého. Na začiatok postačí zopár minút, ktoré následne pokojne predlžuj. Netreba však zabúdať, že pri meditácií ide najmä o kvalitu, nie kvantitu. Nikam sa preto neponáhľaj. Toto je čas len pre teba a tvoje myšlienky.

Prečítaj si ešte jeden

Návrat hore