Ako motiváciou dosiahnuť všetky svoje ciele? - Coolwriters

Ako motiváciou dosiahnuť všetky svoje ciele

Motivácia je veľmi vratká. Niekedy sa cítime skvelo a myslíme si, že svoje ciele dosiahneme jednoducho. Inokedy sa cítime presne naopak a všetko prehodnocujeme. Je to úplne bežný proces, s ktorým sa stretol snáď každý z nás. Ak však demotivácia trvá dlhšie, môže narušiť všetky naše plány. Ako sa stať úspešným a dosiahnuť stanovené ciele?

 

Ako sa stať úspešným?

Na to, aby si sa stal úspešným a mohol vo svojom živote napredovať ďalej, musíš mať ciele. Práve oni ťa budú každý deň vyťahovať z postele a tlačiť k tomu, aby si niečo robil. Mnohí sa k nim však aj potom, ako si ich zadajú, nedostanú. Prečo? Stanovili si ich zle

Všetko to znie tak jednoducho. Vymysli si v hlave ciele, a následne ich dosiahni. Problém však prichádza hneď pri ich stanovení. Akým hlavným chybám sa treba vyhnúť?

  • príliš nereálne ciele,
  • veľký počet cieľov, ktoré spolu ani nesúvisia,
  • nepresná predstava o cieli.

Základom všetkého je každý cieľ si premyslieť. Je to naozaj niečo, čo chceš alebo je to len chvíľková myšlienka? Mysli na to, čo ti daný cieľ dokáže do života priniesť, a či ťa nejako ovplyvní a posunie ďalej. Ak nie, zbytočne len stratíš drahocenný čas.

Najlepšie urobíš, ak si zadáš len jeden hlavný cieľ. K nemu si môžeš vymyslieť menšie podciele, ktoré ťa budú počas tvojej cesty motivovať. Pokojne môže ísť aj o maličkosti.

 

Vypracuj si plán

Ako raz povedal známy spisovateľ Antoine de Saint-Exupéry: „Cieľ bez plánu je len želanie.” Dôležité je preto hneď potom, ako si ciele zadáš, vypracovať podrobný plán. Plán musí obsahovať hlavný cieľ a menšie podciele.

Okrem nich si taktiež napíš to, čo všetko je na získanie plánu potrebné. Môžu to byť väčšie aj menšie úlohy. Nezabudni ani na ten najmenší detail, ktorý by ťa mohol neskôr zaskočiť.

Vedel si, že ...

... najdôležitejšou motiváciou je sebamotivácia?

Žiadny tréner ani motivátor ti nedá takú motiváciu, akú si môžeš dať len ty sám. Nemysli iba na výsledok, ale aj na cestu k nemu.

Počítaj s prekážkami

Určite to poznáš. Na začiatku doslova sršíš motiváciou a energiou. Najradšej by si sa hneď pustil do práce. Zdá sa ti, že dokážeš všetko a nezastavia ťa ani väčšie prekážky. Časom však motivácia slabne, a aj tá najmenšia prekážka dokáže človeka zabrzdiť alebo vykoľajiť.

Pri tvorení plánu, keď si ešte v plnej sile a máš najviac motivácie, mysli aj na prekážky. Zapíš si doň všetko, čo by ťa mohlo po ceste stretnúť. Hoci je dôležité pozitívne myslenie, v tomto prípade pokojne mysli aj na to najhoršie. Je lepšie byť pripravený ako skončiť hneď, keď sa niečo nepodarí.


Nemysli len na výsledok, ale tiež na cestu k nemu

Premýšľaš, ako byť úspešným? Mysli ale na to, že cieľ nie je všetko. Práve naopak. Samotná cesta k cieľu je často dôležitejšia, pretože na nej strávime najdlhší čas. Nauč sa byť trpezlivý a užívať si život aj predtým, ako dosiahneš všetko, čo chceš. Ak budeš totižto myslieť iba na cieľ, cesta sa ti bude zdať zdĺhavá a o motiváciu prídeš omnoho skôr.

Inšpiruj sa úspešnými ľuďmi v odbore

Motivácia prichádza vo vlnách a niekedy sú dni, kedy jej je málo. Dostal si sa aj ty teraz do takého bodu? Mysli na to, že zlé dni pominú a znova prídu tie dobré. Ak však chceš, aby odišli čo najskôr, inšpiruj sa úspešnými ľuďmi. Nájdi si takých, ktorí robili niečo podobné ako ty.

 

Sleduj svoje pokroky a úspechy

Človek často myslí najmä na to, čo neurobil, ako to, čo urobil. Často zabúdame na malé víťazstvá a úspechy a neuvedomujeme si, ako ďaleko sme sa dostali. Preto niekedy prichádzajú dni, kedy cítime, že stojíme na jednom mieste. Vyhni sa takémuto pocitu a pravidelne si svoje pokroky zapisuj.

Naďa radí

Pri sledovaní pokrokov si zapisuj nielen veľké výhry a úspechy, ale aj menšie veci. Každý pokrok je posun vpred.

Za každý väčší úspech si dopraj odmenu

Za každý, či už menší alebo väčší cieľ, by si sa mal odmeniť. Nemusí to byť nejaká veľká vec. Stačí, ak si spravíš deň voľna alebo si kúpiš dobrú knihu. Takéto odmeny ti pomôžu zostať motivovaným.

 

Staň sa úspešným bez toho, aby si sa porovnával s inými

Každý človek je iný, a každý napreduje svojím vlastným tempom. To, že je niekto v rovnakom veku niekde inde ako ty neznamená, že si na tom zle. Mysli na svoj cieľ a pokračuj podľa seba

 

Nezabúdaj na oddych a čas pre seba

S pocitom vyhorenosti sa v dnešnej dobe stretáva čoraz viac ľudí, ale mali by sme si uvedomiť, že nie sme stroje. Hoci je tvrdá práca dôležitá, na to, aby si podával čo najlepšie výsledky, musíš si aj oddýchnuť. Spi minimálne 6 – 7 hodín, a v týždni si vyhraď aspoň jeden deň pre seba.

 

Zhrnutie

Každý cieľ, aj ten tvoj, sa môže stať skutočnosťou. Jediné, čo na to potrebuješ, je dostatok motivácie. V dňoch, kedy jej nebudeš mať dostatok, využi tieto motivačné triky. Pomôžu ti nevzdať sa cieľov a pokračovať ďalej.

Prečítaj si ešte jeden

Návrat hore