Ako napísať skvelú recenziu? - Coolwriters

Ako napísať skvelú recenziu?

Napísať kvalitnú a dobrú recenziu môže byť ťažšie ako sa na prvý pohľad zdá. Len vtedy, keď obsahuje všetky náležitosti, dokáže čitateľovi skutočne pomôcť. Pri jej písaní musí byť autor objektívny, nestranný a taktiež kritický. Nesmie zabudnúť ani na tie najmenšie detaily. Ako napísať recenziu čo najlepšie?

 

Buď objektívny a nestranný

Základom každej recenzie je objektívnosť a nestrannosť. Len vtedy dokážeš poskytnúť pravdivé informácie čitateľovi. K danému predmetu, miestu či filmu by si nemal mať žiaden vzťah. Veľmi jednoducho by sa z objektívnej recenzie mohol stať subjektívny názor.

Na druhej strane, je dôležité, aby si predmet poznal. Minimálne do takej miery, aby si vedel kriticky zhodnotiť jeho plusy a mínusy. Preto si pred recenziou vždy dopodrobna naštuduj dôležité informácie.

Ak ide napríklad o elektroniku, je dôležité vedieť o technických parametroch. Taktiež je dobré, ak si naštuduješ niečo o značke.

 

Buď kritický

Mnohí ľudia majú pri písaní recenzie pocit, že musia vyzdvihnúť hlavne pozitívne stránky. Na predmet recenzie sa však treba pozrieť kriticky. Je potrebné spomenúť ako jeho pozitíva, tak aj negatíva. Vtedy bude recenzia skutočným prínosom pre čitateľa

Ak premýšľaš, ako napísať recenziu, ktorá bude naozaj kvalitná, mysli na tento bod. Je dôležité, aby čitateľ ešte pred kúpou poznal produkt čo najlepšie

Vedel si, že ...

… existuje veľké množstvo typov recenzií? Predmetom recenzie môže byť hmotný produkt, miesto, film či množstvo iného. Každý text sa následne líši parametrami, ktoré sú v ňom napísané.

 

Predmet recenzie vyskúšaj

Najlepšie sa píše o veci, ktorú môžeš vyskúšať. A to nielen na zopár minút, ale rovno niekoľko dní. Len tak uvidíš všetky pozitíva a negatíva. Taktiež môžeš urobiť svoje vlastné fotografie. Recenzia je tak omnoho autentickejšia

Bohužiaľ, nie vždy je to možné. Recenziu je niekedy potrebné napísať o niečom, čo si nikdy nevidel. V takomto prípade je nutné naštudovať si všetky informácie.

 

Najprv predstav predmet recenzie

Keď už príde na samotné písanie recenzie, na začiatok je dobré predmet predstaviť. Povedať zopár slov na úvod ako napríklad informácie o značke alebo spoločnosti. Ak ide o techniku, ako napríklad mobily, je vhodné spomenúť model. Pri ubytovacích zariadeniach je zas potrebné spomenúť lokalitu či vzdialenosť od pláže.

Základom toho, ako napísať recenziu, je ponúknuť dôležité informácie hneď na začiatok.

 

Najlepšie recenzie

Pri písaní recenzií sa určite stretneš s mnohými typmi. Niekedy budeš písať o elektronike, inokedy o filmoch. Dôležité je preto uvedomiť si, že v každom prípade pôjde o iné parametre

 

Recenzie hotelov

Medzi najdôležitejšie parametre pri písaní recenzie hotelov patria:

 • lokalita
 • vzdialenosť od pláže
 • veľkosť hotela
 • vybavenie izieb
 • strava
 • služby
 • cena.

Samozrejme, ide len o základné parametre. Pri písaní ti môžu napadnúť ďalšie. Tieto by si však rozhodne nemal vynechať. Pomocou nich vytvoríš kvalitnú recenziu. Bude obsahovať tie najdôležitejšie informácie pre cestujúceho.

Pri recenziách hotelov sa najčastejšie stretneš s tými od turistov a dovolenkárov. Veľmi dobré recenzie nájdeš napríklad na dovolenka.sme.sk.

 

Recenzie mobilov

Mobilné telefóny majú taktiež svoje parametre. Medzi ne sa radia najmä:

 • displej
 • jadro
 • kamera
 • pamäť
 • batéria
 • rozmery.

Rovnako ako pri hoteloch, aj pri písaní recenzie o mobiloch nájdeš ďalšie. Tie rozhodne použi. Čím viac ich budeš mať, tým lepšie produkt čitateľovi priblížiš

Ak túžiš po kvalitných recenziách mobilov, nájsť ich môžeš napríklad na necenzurovane.sk.

 

Recenzie filmov

Filmy sú veľmi subjektívnou vecou. Každý preferuje niečo iné. Aj napriek tomu sú však filmové recenzie jedny z najobľúbenejších. Vedia pri výbere pomôcť. Pri ich písaní by si mal vždy spomenúť:

 • herecké obsadenie
 • režiséra
 • žáner
 • dĺžku.

Zahrnúť musíš, samozrejme, aj dej. Nikdy však nie príliš, aby si neodkryl dôležité udalosti.

Kvalitné recenzie filmov či seriálov zas nájdeš na kinema.sk.

 

Recenzie kozmetiky

Recenzovanie kozmetiky nie je jednoduché, pretože každý z nás má špecifické požiadavky na kozmetické výrobky, ktoré sú ovplyvnené vekom alebo typom pleti. Napriek tomu sú recenzie kozmetiky veľmi obľúbené, o čom svedčí množstvo beuaty blogerov. Alternatívou k subjektívnym recenziám kozmetiky môže byť analýza údajov o zložkách, ktorú vykonáva sprievodca nákupmi kozmetiky Repekum.

Ak sa pustíte do hodnotenia kozmetiky, určite by ste sa mali venovať jej hodnoteniu:

 • účinky
 • vôňa
 • použiteľnosť
 • šetrnosť obalu k životnému prostrediu
 • zloženie

Naďa radí

Čím viac parametrov v recenzii čitateľovi ponúkneš, tým lepšie. V jednom článku nájde všetky potrebné informácie, o ktorých pred kúpou musí vedieť.

Výhody a nevýhody

Po tom, ako spomenieš všetky dôležité parametre, píš o plusoch a mínusoch. Ako sme už vyššie spomenuli, buď kritický. Ak má predmet recenzie negatívnu vlastnosť, určite ju nevynechaj.

Všetky výhody a nevýhody si všimneš najmä po dlhšom používaní predmetu. Alebo vtedy, keď si na danom mieste bol. Nie vždy sa to dá, a preto vyskúšaj porovnávanie. Vyber si z rovnakej kategórie 1 – 2 ďalšie predmety. Následne porovnávaj jednotlivé parametre.

Pomocou porovnávania si uvedomíš, čo predmetu chýba alebo naopak, čo má navyše

 

Zrekapituluj dôležité informácie

Na konci už len zrekapituluj všetky dôležité informácie z celej recenzie. Taktiež môžeš spomenúť dôležité parametre. Na tie by čitatelia pred kúpou mali myslieť.

Napísanie recenzie je často omnoho ťažšie ako sa zdá. Okrem jej samotného písania, je dôležitá aj predpríprava. Tá môže zabrať niekoľko hodín či dokonca dní. Preto, ak sa s recenziou nechceš trápiť sám, radi ti s ňou pomôžeme

zdroje: lexico.com / saidsimple.com 

Prečítaj si ešte jeden

Návrat hore