Ako naštartovať blog v rekordne krátkom čase | Coolwriters.sk

Ako naštartovať blog v rekordne krátkom čase

Blog patrí k najlepším spôsobom, ako dať o sebe v online priestore vedieť. Môžeš tu vykričať do sveta svoje myšlienky, obľúbený životný štýl, alebo ho poňať ako marketingovú záležitosť. Vytvoriť si svoj vlastný blog nie je pritom nič náročné a dokážeš to hravo aj sám. O tom, ako si ho založiť rýchlo a jednoducho, sa dočítaš v našom článku. 

 

Prečo blogovať?

Ak chceš preskúmať obrovské možnosti blogovania, musíš najskôr pochopiť, čo to blog vlastne je. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ide o online nástroj, prostredníctvom ktorého môžeš reprezentovať seba i svoje osobné názory. Blog sú vlastne noviny, ktoré si píšeš ty sám.

Poňať sa dá rôznymi spôsobmi. Môžu to byť napríklad články rozdelené do viacerých kategórií – komentáre, videá, fotogalérie… Samozrejme, nechýba ani možnosť diskusie so svojimi čitateľmi. Toto je v skratke asi najpopulárnejšia forma blogovania.

Avšak tieto články sa dajú chápať aj ako blogové posty, ktoré môžu mať rozličný charakter a zameranie. Každý blogger sa totiž špecializuje na určitú oblasť, v ktorej je dobrý a ktorá ho baví. Len tak je možné dosiahnuť úspech. Zažrať sa do toho naplno a nedať sa odradiť ani prípadným dočasným neúspechom.

Pochopiteľne, články z blogu je ideálne zdieľať aj na sociálnych sieťach (Facebook, Twitter…). Tu okrem už zmienenej diskusie k článku nájdeš aj komentáre, kde návštevníci tvojho blogu vyjadria potrebný vlastný názor.

Ak budeš mať na blogu dostatok kvalitných a zaujímavých príspevkov, môžeš sa stať veľmi rýchlo populárnym influencerom. To znamená príležitosť aj pre tvoju peňaženku.

TIP

Ďalší dôvod, prečo začať blogovať, spočíva v osobnej prezentácii. Formou blogu si dokážeš vybudovať svoj osobný brand. Ak si podnikateľ, blog je ideálnym spôsobom, ako zvýšiť povedomie o tvojej firme.

 

Čo budeš potrebovať?

V prvom rade treba začať výberom domény (názov webstránky na internete) a hostingu (priestor na serveri, kde bude tvoj blog uložený).

Daj si pozor, aby názov tvojho blogu bol stručný a jasný, aby hneď z názvu bolo jasné, čo v ňom čitateľ nájde. Dobrým nápadom je pri názve domény zvoliť svoje priezvisko. Avšak ešte predtým si u registrátora domén zisti, či je tento názov ešte voľný.

My používame na domény a hosting Websupport.

Ak plánuješ osloviť najmä slovenskú čitateľskú základňu, uprednostni doménu s koncovkou .sk.

Ak je registrátor domény zároveň aj firmou, ktorá ponúka hosting, je tiež dobrým nápadom zakúpiť vlastný názov domény spoločne s hostingom. Samozrejme, existuje aj druhá možnosť, a to blog zadarmo. Má to však svoje nevýhody, o ktorých si povieme nižšie.

 

Oplatí sa blog zadarmo?

Náš úprimný názor je, že ani veľmi nie. Oplatí sa jedine vtedy, ak s blogovaním začínaš a chceš si to skúsiť. Zadarmo si ho môžeš založiť napríklad na portáli sme.sk. Zaujímavú možnosť ponúka aj google, a to prostredníctvom platformy blogger.com.

Jediné, čo k tomu potrebuješ, je sa na tieto platformy registrovať. Potom ti už nič nebráni v tom, aby si mohol začať fičať na svojom blogu. Zabudni ale na to, že budeš môcť výraznejšie zasahovať do jeho dizajnu. Rovnako sú tu silné obmedzenia aj v prípade, že časom by si chcel pomýšľať svoju blogerskú snahu pretaviť do zárobku.

V neposlednom rade je tu aj nepríjemný fakt, že názov tvojho blogu bude vo forme sudomény. Niečo v zmysle ako: „priezvisko.nazov sluzby.sk“.

 

Výber platformy

Pokiaľ to s blogovaním myslíš naozaj vážne a zakúpil si si doménu a hosting, môžeš sa vrhnúť na výber vhodnej platformy. Umožní ti tvoj blog vyčačkať presne podľa tvojich predstáv a priblížiť ho k dokonalosti.

Pripravili sme pre teba zoznam najpopulárnejších platforiem:

  • WordPress.org – naša topka. Ponúka obrovský výber šablón a pluginov, vlastnú doménu a hosting, SEO friendly a absolútnu kontrolu nad svojim blogom. Jediná väčšia investícia je tu do hostingu a domény.
  • Medium – najlepšia voľba, ak sa chceš zamerať na medzinárodné publikum, a v prípade, že nemáš chuť riešiť vlastný dizajn a rôzne technické detaily. Nevýhodou je, že nad svojim blogom nemáš úplnú kontrolu.
  • Weebly – široký výber šablón, rôzne platené možnosti (aj verzia zadarmo), minimálne limitovanie pri platených verziách, žiadne reklamy a vysoká bezpečnosť. Nevýhodou je pomerne zložitý CMS systém a obmedzené integrovanie niektorých nástrojov.
  • Wix – široký výber nadizajnovaných šablón, užívateľsky príjemné prostredie a podpora. Je však SEO unfriendly. Vyberaj ju len v prípade, že nemáš dlhodobé plány so svojim blogom.
  • Tumblr – rýchle založenie, užívateľská jednoduchosť a prijateľná cena platených verzií. Nájdeš tu tiež optimalizáciu pre mobilné zariadenia a možnosť pridania tracking kódu z Google Analytics. Nevýhodou je limitované množstvo šablón a závislosť od tumblr serveru.

Zaujímavou možnosťou je aj platforma Webnode, ktorá ponúka jednoduché užívateľské prostredie, možnosť usporiadať články do kategórií a prepojenie blogu so službou Google Analytics.

TIP

Ak to myslíš s blogovaním vážne, WordPress ponúka zaujímavý plugin Yoast SEO. Umožňuje pohodovú optimalizáciu článkov a príspevkov. Nezabudni ani na prepojenie so službou MailChimp – rozosielanie newsletterov. Okrem zdieľania na sociálnych sieťach ide o základný nástroj na propagáciu tvojho blogu.

Dizajnovanie blogu

Ďalším krokom je prispôsobenie blogu svojim predstavám. Na to ti poslúžia pluginy a šablóny. Ich použitie a najmä dostupnosť šablón závisí od jednotlivých platforiem.

Ak si napríklad vyberieš WordPress, z pluginov sa rozhodne oplatí vyskúšať Jetpack. Výrazne zlepší výkon stránky a zabezpečí vysokú mieru bezpečnosti.

Dizajn blogu si pochopiteľne môžeš stiahnuť aj zadarmo z oficiálnej stránky WordPressu, prípadne si ju kúpiť prostredníctvom služby envatomarket – ThemeForest.

Nezabudni však na jedno základné pravidlo, ktorým je, že dizajn blogu by mal byť responzívny. Znamená to, že bude prispôsobený na prehliadanie v rozličných zariadeniach (mobily, tablety,…).

 

Ako blogovaním zarobiť?

Ak budeš šikovný, blogovaním si môžeš celkom slušne zarobiť. V porovnaní s tým sú náklady na jeho založenie naozaj iba drobné. Najlepší blogeri na svete zarábajú totiž ročne aj desiatky miliónov eur.

Pochopiteľne, budeš potrebovať čo možno najväčšiu čitateľskú základňu a vysokú návštevnosť. To dosiahneš tvrdou prácou, kvalitným obsahom a už zmieneným propagovaním blogu.

Zarobiť si prostredníctvom blogu môžeš nasledovnými spôsobmi:

  • predávanie vlastných produktov alebo služieb,
  • poskytovanie reklamného priestoru – Google Adsense, PR články…
  • písanie platených recenzií na produkty,
  • affiliate marketing – provízny predaj.
 

Záver

Veríme, že ti naše základné informácie o tom, ako sa pustiť rýchlo a bezbolestne do blogovania pomohli. Pamätaj, že ak to myslíš s blogerstvom naozaj vážne, určitým finančným nákladom na jeho založenie sa nevyhneš, najmä v súvislosti s doménou a hostingom.

Potom ti už stačí vybrať vhodnú platformu, ktorá ti umožní nadizajnovať blog presne podľa tvojich predstáv. V tomto smere máš takmer neobmedzené možnosti ohľadom výberu šablón a rôznych pluginov. Nezabudni ani na SEO článkov a propagovanie svojho blogu. Len tak sa môžeš stať naozaj známym a úspešným.

Prečítaj si ešte jeden

Návrat hore